Čo potrebujete vedieť o prezúvaní letných na zimné pneumatiky?

by spravca

Uvažujete, či je už ten správny čas na obutie zimných pneumatík? Či sa vám vôbec oplatí pneumatiky meniť a kedy by ste tak mali urobiť? V tomto článku sa dozviete všetko potrebné o prezúvaní na zimné pneumatiky. A to najmä kedy a z akých dôvodov by ste mali prezúvať.

Kedy prezúvať na zimné pneumatiky

Viete, čo hovorí zákon o prezúvaní na zimné pneu? Každý vodič je povinný urobiť tak najneskôr 15. novembra a zimné pneumatiky má mať obuté až do 31. marca. A to v prípade, ak sa na vozovke nachádza súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy. Nie vždy je však možné riadiť sa zákonom. Aj keď 15. november je termín, kedy by sme už naozaj mali prezúvať, občas sa z hľadiska bezpečnosti oplatí urobiť tak aj skôr. Vraví sa, že je vhodné prezuť vtedy, ak priemerné denné teploty nepresahujú 7 stupňov Celzia. Je však na uvážení samotného vodiča, či prezuje skôr alebo nie. Napríklad ranná teplota môže byť na bode mrazu, no popoludní vystúpi aj na 15 stupňov. Ak vodič jazdí prevažne ráno, určite by mal zimné pneumatiky obuť.

Prečo vymeniť letné za zimné pneu?

Dôvodom na prezutie nie je len to, že to prikazuje zákon. Aj keď za používanie letných pneumatík na zľadovatenej vozovke hrozí mastná pokuta. V takom prípade vysolíte policajtom viac peňazí, ako stoja najlacnejšie pneumatiky. Takže sa oplatí radšej investovať do zimných pneu, ako platiť pokutu, nemyslíte?

Ďalším, naozaj nezanedbateľným dôvodom na prezutie, je bezpečnosť. Je zrejmé, že letné a zimné pneumatiky sú odlišné a inak sa na vozovke správajú. Predurčuje ich k tomu nielen zloženie gumy, ale aj odlišnosť dezénu. Letné pneu sú tvrdšie ako zimné, preto k vozovke tak dobre nepriliehajú. Zimné pneumatiky majú zas omnoho hlbší dezén, ako letné. Lepšie tak reagujú na ľade a snehu.

Pneumatiky sa oplatí prezúvať aj v prípade, ak chcete ušetriť! Veď stačí, ak si kúpite najlacnejšie pneumatiky na zimu a ďalšiu sadu na leto. Aj to je lepšie, ako celý rok jazdiť na rovnakých pneumatikách. Takto sa totiž veľmi rýchlo opotrebujú. Ak budete používať zimné v zime a letné v lete, teda v podmienkach, pre ktoré sú určené, vydržia určite dlhšie.

 

 

 

You may also like