Najzaujímavejšia súťaž v Európskej únii? Pravdepodobne Liga majstrov

by spravca
0 comment

Európska únia. Čo si ako prvé predstavíte, keď sa povie Európska únia? Asociácie, ktoré vám napadnú v mysli vo veľkej miere reflektujú to, ako veľmi blízko či ďaleko máte k EÚ. Verte či nie, ak ste občanom Slovenskej republiky, ste aj občancom Európskej únie. EÚ je politické spoločenstvo, ktoré, v podobe, v akej ho poznáme dnes, vzniklo v 90.rokoch minulého storočia. Malo rôzne verzie, pričom najprv tu bolo ako spolupráca niekoľkých štátov v polovici 50.rokov 20.storočia a základným cieľom bolo udržovanie mieru v Európe. Nie o tom ale budú nasledujúce riadky, ktoré sme si pre vás pripravili.

Budeme sa baviť o športe, o fenoméne, ktorý hýbe miliardami ľudí po celom svete. Vďaka voľnému pohybu pracovnej sily, ktorý nám dohody v EÚ zabezpečili, je v súčasnosti jednoduchšie ako kedykoľvek predtým, aby hráči z konkrétnych štátov mohli hrávať v zahraničí. Nebudeme si klamať, práve legionári sú častokrát želaným spestrením domácej súťaže a iné to nie je ani v slovenskej najvyššej súťaži, prípadne v ligách v Českej republike, v Rakúsku či v Poľsku. Ani o tým sa ale dopodrobna nejdeme zaoberať. Čo je teda cieľom tohto textu?

Spoločne sme sa zamýšľali nad tým, že keď sa povie šport v Európskej únii, čo by malo prísť ľuďom, respektíve občancom EÚ, ktorí šport sledujú, ako prvé na um. Myslíme si, a máme za to, vzhľadom na rôzne dostupné štatistiky, že športom číslo jeden v európskom spoločenstve je aj naďalej futbal, i keď dôležité miesto majú aj športy ako hokej, basketbal či volejbal. Futbal je ale futbal, o tom niet pochýb, nie nadarmo je aj svetovým športom číslo jeden. Takže, keď hovoríme o tom, čím športovým by sa EÚ mohla chváliť na svetovom poli, bude to zrejme jednou z futbalových súťaží. Ale ktorou? Veď v Európe ich sú celé desiatky.

Je tu ale jedna, ktorá je pre všetkých spoločná. Teda, pre krajiny, ktoré sú súčasťou európskej futbalovej únie UEFA. Áno, ak si myslíte, že hovoríme o Lige majstrov, myslíte si správne.

Z národných líg je zas najlepšia španielska La Liga. Liga majstrov alebo Champions League je súťaž,v ktorej štartujú jednotliví majstri členských krajín a k tomu pár najlepších klubov z najkvalitnejších európskych líg. Aj keď je to na začiatku sezóny takmer nereálne, nie je vylúčené, že aj klub z tej najmenšej európskej krajiny môže vyhrať prestížnu Ligu majstrov. Štatisticky je to skoro zanedbateľné, ale šanca existuje. Ako raz povedal Neymar, aj keď je šanca čo i len jedno percento, treba zabojovať. Napríklad, v tejto sezóne sú, keď ide o športové tipy, v Lige majstrov favoritmi Manchester City a Bayern Mníchov. Kurz na to, že vyhrajú „ušatú trofej“ sa pohybuje niečo málo nad 4, čo je pre ľudí veľmi atraktívne. Aspoň jeden z týchto dvoch klubov má veľkú šancu na to, že bude hrať vo finále.

Takže, keď hovoríme o tom, čo členské krajiny Európskej únie a aj zvyšné európske krajiny spája, čo sa športového sveta týka, tak je to predovšetkým futbal a vyššie spomínaná Liga majstrov. Sledujú ju vo všetkých krajinách EÚ, pričom aj vo svete má veľké meno a patrí medzi najrešpektovanejšie súťaže, aké vo svete športu poznáme. Každoročne sa mení víťaz, i keď niekedy sa niekomu podarí vyhrať pár rokov po sebe ako Realu Madrid v rokoch 2016, 2017 a 2018, kedy Biely Balet, pre niekoho možno prekvapivo, zaznamenal zlatý hetrik. Takto potom vznikajú športové dynastie, o ktorých sa hovorí aj dlho po tom, čo sa zapíšu do histórie.

 

You may also like