Je čas na kúpu nových pneumatík? Skontrolujte predovšetkým dezén a viditeľné trhliny!

by spravca

Pokiaľ je dezén vašich pneumatík výrazne opotrebovaný, pneumatiky pri brzdení strácajú trakciu a pri jazde v daždi, na ľade či snehu nespolupracujú s vozovkou tak, ako by mali. Po správnosti by sa mali pneumatiky meniť každých šesť rokov, keďže ich kvalita sa pomaly, ale isto opotrebúva a povrch gumy stráca svoje pôvodné vlastnosti. Pýtate sa, či už nastal čas na výmenu starých pneumatík za nové? N túto otázku môžete spoznať odpoveď veľmi jednoducho – skontrolujte dezén a viditeľné trhliny na povrchu pneu.

Jednoduchá metóda, vďaka ktorej zistíte, či je dezén pneumatík v poriadku

Jedným z jednoduchých spôsobov ako zistiť, či sú vaše pneumatiky Continental v poriadku, je vizuálna kontrola nosných tyčí, ktoré sú umiestnené do stredu dezénu pneumatiky. Tieto tyče sú sotva viditeľné vtedy, keď sú pneumatiky nové, no postupom času sú viac a viac viditeľné, čo je jasný signál toho, že by ste sa mali poobzerať po nových pneu. Ďalšou jednoduchou metódou je chytiť cent, otočiť ho hore nohami a prilepiť do dezénu tak, aby sa zmerala jeho hĺbka. Ak je hlava mince zakrytá dezénom, vaše pneumatiky sú v poriadku. Ak je však hlava mince výrazne viditeľná, potom sú pneumatiky príliš opotrebované a treba ich vymeniť. Samozrejme, ide len o akýsi „domáci“ spôsob, ako skontrolovať dezén. Niekedy je vhodnejšie požiadať o radu profesionála.

Všímajte si trhliny či poškodenia na povrchu pneumatiky

Ďalšie faktory, ktoré ovplyvňujú životnosť pneumatiky sú trhliny či drobné poškodenia na jej povrchu. Letné pneumatiky sú vystavené extrémnym poveternostným podmienkam, guma začína strácať pružnosť a na povrchu sa objavujú trhliny. Niektoré praskliny nemusia znamenať hneď to, že budete potrebovať nové pneumatiky, ale ak si všimnete veľa triesok, je dobré poradiť sa s odborníkom, ktorý zhodnotí stav vašich pneu a navrhne ďalšie riešenie.

 

 

You may also like