Modernizované nákladné vozidlá: TOP vychytávky

Modernizované nákladné vozidlá: TOP vychytávky

by spravca

Nároky dnešnej modernej doby si vyžadujú inovatívne technológie, ktoré uľahčia každodennú prevádzku nákladnej dopravy. Nové, sofistikované vlastnosti vozidiel prinášajú spôsoby, ako uľahčiť manipuláciu s tovarom, zrýchliť čas prevozu, alebo zvýšiť bezpečnosť počas jazdy. Aké ďalšie vychytávky ponúkajú špedičné modernizované vozidlá? 

Kamerové systémy: bezpečnosť na prvom mieste

Kamerové systémy v kabíne vodiča, známe aj pod pojmom „palubné kamery“, sú na trhu už niekoľko rokov. Od ich vzniku sa ich vývoj neustále zlepšuje. Videosystémy zaznamenali pokrok napríklad v oblasti spracovania obrazu, či snímania vo vysokej kvalite aj pri slabom osvetlení. Inštalácia kamerových systémov ponúka vodičom kamiónov spoľahlivosť a bezpečnosť – akúsi vizitku, ktorú by mala mať každá správna nákladná preprava.

Špedičné spoločnosti zavádzajú kamery do nákladných vozidiel hlavne kvôli:

  • Ochrane vodiča
  • Ochrane tovaru
  • Záznamu prípadnej kolízií s iným vozidlom

Sledovanie teploty v chladiarenskom vozidle

Výborný spôsob, ako udržať v chladiarenskom vozidle suroviny čerstvé a bez poškodenia, je využitie technológie sledovania teploty – systém dokáže vodičovi zobraziť teplotu v prívese. Pri možnom poklese stupňov, bude vodič informovaný a môže včas vyriešiť daný problém bez toho, aby sa suroviny pokazili.

Technológia sledovania teploty dnes ponúka aj ďalšie vychytávky. Medzi šikovnú vlastnosť patrí aj posielanie celkových výsledkov o chladení do centrály vozového parku. Riadenie parku môže tieto informácie porovnávať s požiadavkami na prepravovaný náklad, poskytnúť dokumentáciu o teplote pri preberaní a doručení, či riešiť prípadné problémy, ktoré nastali pri prevoze. Špedícia tak urobí ďalší krok k tomu, aby skvalitnila svoje služby.

Systém monitorovania prívesov

Sledovanie prívesov nemusí zahŕňať len samotné GPS, ktoré sa fyzicky pripevní na príves. Je tu aj možnosť bezdrôtového snímača, pomocou ktorého sa zaznamenávajú ďalšie dôležité údaje – tie sa môžu uchovať do systému riadenia nákladnej prepravy. Monitorovanie poslúži aj v situáciách, kedy by bolo vozidlo odcudzené, alebo prechádzalo oblasťou s vysokou mierou krádeží. Lepší prehľad o týchto aktivitách má významný obchodný zmysel.

Aké ďalšie benefity prinášajú moderné vychytávky?

Inovatívne technológie robia život vodiča kamiónovej prepravy pohodlnejším a bezpečnejším. Zaujímavou „špecialitkou“ sú vozidlá s tempomatom pre jazdu z kopca, ktorý zabraňuje nechcenému zrýchleniu po sklonenom teréne. Za zmienku stoja aj adaptívne diaľkové svetlá, uľahčujúce nočné cestovanie.

Pojem núdzové brzdenie a elektronická kontrola stability možno znejú ako „hudba budúcnosti“, no v súčasnosti už existujú vybavenia, ktoré dokážu podniknúť správne kroky, aby sa vozidlo vyhlo kolízií. Moderné vynálezy sú zamerané aj na ekologickú oblasť. Výrobcovia sú viac než ochotní vytvárať opatrenia na zníženie emisií a úsporu paliva. Je to zároveň ďalší krok k vytvoreniu udržateľnejších logistických služieb.

Kamiónová preprava: technológie, ktoré neustále napredujú

Nákladná doprava prechádza zmenami. V celom odvetví sa uskutočnilo mnoho nových pokrokov, ktoré pozitívne ovplyvnili pohodu a bezpečnosť vodičov nákladných vozidiel. Možnosť mať plnú kontrolu a dohľad nad vozidlom pomáha zlepšiť služby poskytované klientom a prevádzkovú efektívnosť, pričom sa odomykajú výhody najnovších technológií. Bude zaujímavé sledovať, aké nové vylepšenia sa objavia v blízkej budúcnosti, ktoré budú naďalej meniť toto priemyselné odvetvie!

You may also like