Čo by ste mali vedieť o prezúvaní pneumatík

Čo by ste mali vedieť o prezúvaní pneumatík

by spravca

Existujú len dve skupiny motoristov. Jednu tvoria striktní zástancovia prezúvania pneumatík a druhí jej odporcovia. Výmena sezónnych pneumatík nie je povinná, ale počasie dokáže prekvapiť a narobiť vrásky na čele. Prečo sa pneumatiky prezúvajú? Aké majú motoristi povinnosti ohľadom prezúvania a na čo by ste ako majitelia automobilu nemali zabúdať?

Zákonné odporúčania

Podľa zákonných odporúčaní by sa mali prezúvať letné za zimné pneumatiky 15. novembra. Na jar vytiahnite letné pneumatiky 31. marca. Posledné roky sú zimy veľmi mierne a tieto termíny netreba brať striktne. Problém môžu mať motoristi žijúci v horách. Po napadnutí snehu musia mať na kolesách zimné pneumatiky. Zákon jasne hovorí, že zimné gumy sú na snehu a ľade povinné. Nákladné vozidlá a autobusy musia zákonom stanovený termín dodržať.

Odporúčania odborníkov

Zákonom stanovené termíny netreba brať ako mantru. Ak príde tuhšia zima, ktorá sa začne oveľa skôr, pneumatiky pokojne prezujte aj na začiatku októbra. Všetko závisí od vonkajšej teploty. Mnohé testy pneumatík sa zaoberali hraničnou teplotou, ktorú stanovili na 7 stupňov. Keď dlhodobejšie hlásia teploty pod uvedenú hranicu, rýchlo prezúvajte. Jedine zimné pneumatiky dokážu udržať v mínusových teplotách vozidlo na vozovke. Netuhnú ako letné a dobre priľnú k snehu i ľadu. Samozrejme, že v extrémnych podmienkach im musia pomáhať snehové reťaze.

Zimné v lete? Nie!

Pravidlo prezúvania platí aj pre zimné pneumatiky. Nemusia síce brzdiť v lete na snehu a ľade, ale nedokážu reagovať na vysoké teploty. Automobil sa horšie ovláda a extrémne dlho brzdí. Navyše sa vám zimné pneumatiky rýchlo ojazdia. Zanedbateľná nie je ani spotreba, ktorá sa zvýši približne o 5 až 10 %. Vysoký valivý odpor a k tomu nepredvídateľné správania pneumatík nestoja za riskovanie.

Svojpomocné prezúvanie

Kto vlastní garáž, ten rád opravuje na vozidle všetko sám. Nie je to zlý nápad a niekedy dokážete ušetriť dosť peňazí. K opravám patrí aj prezúvanie, ktoré zvládne naozaj každý muž. Horšie je to s nastavením vyváženia kolies. Túto činnosť nechajte na servisoch. Vozidlo sa vám odvďačí tým, že volant nebudete musieť ani držať, pneumatiky dlho vydržia a spotreba bude optimalizovaná.

Preč s pneumatikami

Kedy je čas na výmenu starých pneumatík za nové? V prvom rade vtedy, keď vidíte na dezéne poškodenia ako sú praskliny. V tomto prípade sa neriaďte vekom pneumatík. Každý motorista jazdí iným štýlom a každý najazdí ročne iný počet kilometrov. Druhým ukazovateľom toho, že pneumatiky doslúžili, je hĺbka dezénu. Prešvihnutie limitov znamená pokutu i vysoké riziko havária. Letné pneumatiky musia mať hĺbku dezénu nad 1,6 mm a zimné 4 mm.

 

 

You may also like