Strešné boxy nielen na cesty na dovolenku

Strešné boxy sú pre veľké rodiny nevyhnutnosťou hlavne pri cestách na letnú alebo zimnú dovolenku. V niektorých modeloch bez problémov preveziete lyže, snowboardy alebo detské kočíky. Vďaka strešnému boxu si celá vaša rodina môže zbaliť na cesty všetky potrebné veci bez dlhého premýšľania kam ich uložíte. Autoboxy vám dobre poslúžia počas celého roka, pri sťahovaní, väčších nákupoch alebo rodinných výletoch.

Na čo si dávať pozor pri výbere strešného boxu

V obchodoch si môžete vybrať strešný box, ktorý bude plne kompatibilný s vašim vozidlom. Autoboxy sa podobne ako nosiče bicyklov na strechu alebo nosiče na ťažné zariadenie veľmi ľahko namontujú na vozidlo. Pri ich kúpe si však dávajte pozor na kvalitu materiálu a možnosti upevnenia prevážaného nákladu. Lacnejšie strešné boxy majú tendenciu k vytváraniu puklín, cez ktoré sa dostáva vlhko do vnútra boxu. Bez dostatočného množstva popruhov bude váš náklad v zákrutách vystavený otrasom a hrozí jeho poškodenie. Dobre by ste si mali premyslieť veľkosť vnútorného objemu. Ak plánujete prevážať naozaj veľké náklady, sústreďte sa na boxy s objemom okolo 600 litrov. Zároveň si dávajte pozor, aby strešný box nepresahoval dĺžku a šírku vášho automobilu a neznižoval možnosti výhľadu pri jazde. Problémom pri dlhších boxoch býva aj sťažené otváranie zadných dverí. Okrem objemu vás môže obmedziť taktiež nosnosť boxu. Uvedomte si aj to, že autobox sa upevňuje na strešný nosič, a preto je potrebná najskôr montáž nosiča. Nové modely boxov neovplyvňujú aerodynamiku vozidla a nezvyšujú ani jeho spotrebu. Informujte sa aj o týchto parametroch.

Ako si vybrať vhodný strešný box

Veľkosť strešného boxu

Strešné boxy sa vyrábajú v dĺžke od 130 do 260 centimetrov s objemom až do 650 litrov. Dobre si zmerajte veľkosť strechy vozidla a prispôsobte výber boxu tejto veľkosti. Menšie automobily unesú len kratšie a úzke boxy, ktoré sú vlastne rozšírením batožinového priestoru. Často sa uvádza vonkajšia veľkosť boxu, ktorá znamená zmenšenie vnútorného priestoru až o 10 centimetrov.

Nosnosť a tvar strešného boxu

Veľký strešný box neznamená, že v ňom môžete prevážať ťažký náklad. To vám umožní len box vyrobený z pevného materiálu. Nosnosť autoboxu môže byť až 70 kilogramov. Limitovaní ste však celkovou nosnosťou strechy vozidla, na ktorú by ste nemali zabúdať. Kvalitné strešné boxy sú vyrobené s prihliadnutím na elimináciu nepríjemného hluku pri jazde vo väčšej rýchlosti a zachovaniu jazdných vlastností automobilu.

Materiál a uzamykanie strešného boxu

Najdlhšiu životnosť majú strešné boxy vyrábané z ABS plastu, ktorý ochráni náklad pre chladom aj slnečným žiarením. Ak chcete ušetriť, kúpte si autobox vyrábaný z kombinovaných materiálov. Najlacnejším variantom sú polystyrénové boxy. Obstarajte si box, ktorý sa dá otvárať z oboch bočných strán a umožní vám ľahký prístup k nákladu. Takéto strešné boxy sú opatrené centrálnym zamykaním pre zvýšenú ochranu pred zlodejmi.