Práca v Európskej únií

by spravca

Ako už isto viete, každý z nás má možnosť pracovať v rámci krajín Európskej únie bez akýchkoľvek výrazných obmedzení. Je však nutné, aby ste splnili niektoré nevyhnutné požiadavky, ktoré sú základom vybudovania úspešnej kariéry „vo svete“.

Plánujem odísť za prácou do zahraničia. Na čo nemám zabudnúť?

V súčasnosti viac a viac ľudí odchádza za prácou do zahraničia, no po pravde, niet sa čomu čudovať. V krajinách ako je Rakúsko, Nemecko či Holandsko je ponuka práce vcelku široká, čiže si je skutočne z čoho vyberať. Predtým ako sa vyberiete do jednej z týchto krajín, resp. inej krajiny, ktorá je členským štátom Európskej únie, je dôležité, aby ste sa informovali o všetkých povinnostiach, ktoré musíte dodržať. Budete potrebovať pracovné povolenie? Ak sa plánujete zdržať v zahraničí dlhšie, nezabudnite na odhlásenie platby poistenia a svoj pobyt v danej krajine ohláste na príslušných úradoch (sociálna poisťovňa, zdravotná poisťovňa, úrad práce)! Ďalej je dôležité, no veľa krát podceňované to, aby ste požiadali kompetentnú osobu, resp. orgán o uznanie vašej kvalifikácie. Ste vyučený kuchár? Navštívte notára a dajte si všetky diplomy či osvedčenia overiť, aby ste mohli všetky potrebné dokumenty odovzdať vášmu budúcemu zamestnávateľovi.

Akým spôsobom mám nájsť prácu v zahraničí?

Existuje pochopiteľne množstvo spôsobov a metód, ako sa dá nájsť práca podľa vašich požiadaviek v inej krajine. Prvým spôsobom je osloviť priamo firmu, v ktorej túžite pracovať a pôsobí v obore, ktorý ste vyštudovali. Pochopiteľne, že aj internet nám ponuka celkom širokú škálu tých najrôznejších pracovných ponúk, no či sú skutočne dôveryhodné, je už na zamyslenie a vašom osobnom uvážení. Ďalšou možnosťou je osloviť sprostredkovateľskú agentúru, ktorá prácu v zahraničí zabezpečí za vás, no veľa krát to nie je len o samotnej práci, ale i ubytovaní, čo môže byť koniec koncov z praktického hľadiska asi aj jedna z najlepších možností nájdenia si práce. Posledným spôsobom je vycestovať do krajiny, ubytovať sa a absolvovať niekoľko pracovných pohovorov. V tomto prípade je už všetko vo vašich rukách, no ak sa nebojíte a máte bohaté pracovné skúsenosti i prax, určite sa vám podarí nájsť prácu snov!

Zdroj: karierainfo.zoznam.sk

Obrázok: Autorské právo: rawpixel / 123RF Reklamní fotografie