Bolesť kĺbov môže byť od nevetraných priestorov!

Pravidelné vetranie je bohužiaľ podceňované a málokto si uvedomuje, že vetrať by sa malo naozaj niekoľko krát do dňa. Je to dôležité z hľadiska komfortu, udržania zdravého prostredia, ale tiež kvôli udržaniu kvality stavebných materiálov vrátane interiérového vybavenia. Správne a hlavne dostatočné vetranie vám môže pomôcť s bolesťami kĺbov, únavou či inými zdravotnými problémami.

Ako často mám vetrať?

Ak aj vy patríte medzi tých, ktorí pravidelne nevetrajú, vzduch nemá dostatočné parametre a jednoducho máte doma dusno. Vy môžete cítiť zvýšenú únavu, poruchy učenia sa, bolesti hlavy, pálenie oči, ba v niektorých prípadoch až závraty! Človek je omnoho náchylnejší voči infekčným chorobám, a to si spočiatku ani neuvedomuje aký je hlavný dôvod jeho oslabenej imunity. Doporučuje sa vetrať klasickým spôsobom „vetračkou“ aspoň 5 minút niekoľko krát do dňa. Ak prídete po celom dni domov, pokojne nechajte okno dokorán otvorené, aby sa vymenil „starý“ vzduch za „nový“. Pochopiteľne, že v zime je vetrane energeticky náročné, keďže z interiéru uniká teplý vzduch, no aj vtedy by ste mali dbať na pravidelné vetranie, aj keď menej často ako počas leta. V súčasnosti sú okná robené tak, že majú mimoriadne odolné tesnenie než staré okná, ktoré sa vyrábali kedysi. Z tohto dôvodu vzduch nemá odkiaľ unikať, čo má pochopiteľne svoje výhody. Obecne však platí, že vetrať by sa malo aspoň raz za hodinu, a to najmä vtedy, ak ste v danej miestnosti po celý deň. Ak teda najbližšie pocítite zvýšenú únavu, slabosť či stuhnutosť svalstva, poriadne si vyvetrajte, pootvárajte okná v každej miestnosti a nechajte plynúť dovnútra vzduch. Uvidíte, že to pomôže nielen vášmu fyzickému a psychickému zdraviu, ale taktiež bude životnosť nábytku či doplnkov vo vašej domácnosti omnoho vyššia.

Autorské právo: wabeno / 123RF Reklamní fotografie