Čo ovplyvňuje cenu PZP?

by spravca
0 comment

Čudujete sa, prečo platia vaši známi inú cenu za povinné zmluvné poistenie? Nepotešíme vás, na výšku poistného nevplýva len výber poisťovne. Ktoré iné faktory ju dokážu ovplyvniť?

Majiteľ vozidla

Každá poisťovňa sa snaží predpovedať riziko, že spôsobíte dopravnú nehodu. Vo všeobecnosti sú najviac znevýhodňovaní mladí vodiči, ktorí vedú štatistiky v množstve spôsobených nehôd. Najmenej rizikoví sú vodiči v strednom veku a rodinou, ktorí vo všeobecnosti jazdia opatrnejšie. Podobne zaváži i dátum vydania vodičského preukazu, keďže hneď po opustení autoškoly tiež spadáte do vysoko rizikovej skupiny. Prekvapením môže byť, že výšku ceny PZP ovplyvňuje aj miesto bydliska. Vďaka zhustenej premávke v mestách si ich obyvatelia priplatia viac. Naopak, vodiči žijúci v menej frekventovaných oblastiach dokážu ušetriť.

Typ vozidla

Poisťovne sa radi pozrú aj na vaše vozidlo. Rozhoduje značka a model, tak isto aj rok výroby. Objem valcov a výkon motora je tiež dôležitý. Vo všeobecnosti platí, že čím vyšší výkon, tým vyššia poistka. Príplatky sa však líšia od poisťovne k poisťovni. Navyše, pokiaľ ste doteraz nespôsobili žiadnu dopravnú nehodu, budete klasifikovaný ako zodpovedný vodič a môžete dostať dodatočnú zľavu z celkovej ceny PZP.

S výpočtom vám pomôže online kalkulačka PZP

Pokiaľ by ste radi porovnali jednotlivé ceny poistného, online kalkulačka PZP je rýchlym a jednoduchým riešením. Všetky potrebné parametre zadáte do jednotlivých políčok a do niekoľkých sekúnd máte výsledok. Uvidíte, ktorá poisťovňa by vám ponúkla najlacnejšie PZP, podobne môžete porovnať i jednotlivé krytia. Výber je už len na vás, zmluvu je dokonca možné uzavrieť aj online. Uzavretie PZP online vám tiež môže zabezpečiť pekné bonusy v niektorých poisťovniach.

Veríme, že pri výbere povinného zmluvného poistenia budete úspešný. Hoci na jeho cenu vplýva pomerne veľa faktorov, vyskúšajte už spomínanú, online kalkulačku PZP. Pomohla už nejednému motoristovi nájsť ideálnu ponuku na mieru.

 

You may also like