Ako vzniklo euro?

by spravca

História eura je vcelku bohatá, no my si pripomenieme aspoň niekoľko základných informácií, ako vôbec euro vzniklo. Euro je spoločnou menou európskej menovej únie. Už 1. januára 1999 prijalo euro jedenásť krajín, a to konkrétne Belgické kráľovstvo, Nemecká spolková republika, Španielsko, Francúzsko, Írska republika, Taliansko, Luxembursko, Nemecko, Rakúsko, Fínsko a Portugalsko. V roku 2001, taktiež 1. januára sa k týmto štátom pridalo aj Grécko.

Niečo z histórie

Čo sa týka presného vzniku meny euro, o jej vzniku vie len málokto. Nie je to samozrejme žiadne tajomstvo, no ak sa niekoho spýtate, či vie, ako vzniklo euro, asi vám nebude vedieť odpovedať. V roku 1995 sa uskutočnilo v španielskom meste Madrid zasadnutie Európskej rady, kedy sa prijal spoločný názov meny, teda euro. Výnimku si však vyjednali Spojené kráľovstvo Veľkej Británie, Severné Írsko, pričom Dánske kráľovstvo a Švédsko  odmietli prístup k spoločnej menovej únií, ktoré sa konalo v roku 2003. Už v tomto období vznikali prvé myšlienky a nápady, ako zabezpečiť hospodársku stabilitu a tým aj stabilnú obchodnú výmenu, ktorá by nebola príliš „kolísavá“ medzi jednotlivými kurzami národných členských mien. Ako už bolo spomenuté, 1. januára 1999 sa stalo euro bezhotovostným platidlom a 1. januára 2002 sa euromince a eurobankovky stali oficiálnym hotovostným platidlom.

Vedeli ste, že…?

Vedeli ste, že názov meny euro vybrali hlavy členských štátov Európskej únie, a to práve v Madride, v roku 1995? Znak eura bol inšpirovaný gréckou abecedou, konkrétne gréckym písmenom epsilon a vyjadruje prvé písmenko slova Európa. Dalo by sa povedať, že história eura bola spomenutá len veľmi okrajovo, no podstata bola zachytená. Ak sa vás najbližšie niekto spýta, či viete, kde vzniklo euro, budete vedieť, že to bolo v Madride, v roku 1995.

Zdroj: http://www.nbs.sk//

 

Autorské právo: weyo / 123RF Reklamní fotografie

You may also like